Vznik Múzea lodnej dopravy PDF Tlač Email
Možno to mnohí nevedia, ale Bratislava je mesto so starodávnymi lodníckymi tradíciami. Žiaľ v hlavnom meste nemáme ani jedno zariadenie, ktoré by sústreďovalo a dokumentovalo históriu plavby a poskytovalo širokej verejnosti možnosť na vlastné oči nahliadnuť do histórie vodnej dopravy na Slovensku.
A preto sa veľmi potešil, keď ma pred časom oslovila skupina nadšencov z prostredia SPaP (Slovenská plavba a prístavy) s ideou zriadenia múzea lodnej dopravy v Bratislave. V našom prístave totiž existuje unikátne historické plavidlo Šturec, ktoré žiaľ v súčasnosti chátra. Bez jeho záchrany je vysoko pravdepodobné, že táto historická loď skončí medzi železným šrotom. Pritom ide o objekt veľmi vhodný na zriadenie spomínaného múzea lodnej dopravy.
Zrodila sa teda idea, že by sa v priestoroch lode ŠTUREC sústredili materiály o histórii lodnej dopravy a aktivitách plavebného podniku ČSPD, SPD a dnešnej spoločnosti SPAP a.s. Samotná loď ako cenný dobový artefakt poskytne návštevníkom možnosť oboznámiť s prostredím riečneho remorkéra a jeho kompletným originálnym dobovým vybavením. Plavidlo by bolo za týmto účelom vytiahnuté z vody a vystavené pre verejnosť pri Dunaji len kúsok od nákupného centra Eurovea. Dúfam, že sa spolupráca na záchrane Šturca čoskoro rozbehne.
 
Obrazok, s.r.o. - reklamna agentura